הפוך לדף הבית ראשי אודותינו מאמני המועדון הורים כותבים צור קשר
חדשות:

הסטוריה של הג'ודו

פרופ' ג'יגוֹרוֹ קָאנוֹ, נולד ביפן בשנת 1860. הוא היה ילד פיקח במיוחד, חרוץ, עקשן, שאפתן והצטיין בלימודים. בגיל ההתבגרות סבל ד"ר ג'יגורו קאנו מסביבה עוינת בשל מבנה גופו הקטן ולכן החליט ללמוד אומנות לחימה שתעניק לו יתרון מול גדולים וחזקים ממנו. הוא פנה אל ה-ג'וג'יטסו שהיא אמנות הלחימה המתאפיינת בהתקפת אחרים או בהגנה עצמית ללא כלי נשק.
פרופ' קאנו אימץ את יתרונות השיטה והרחיק ממנה את החלקים המסוכנים, ובעזרת התובנה הרבה שלו פיתח את הג'ודו. הוא הדגיש שזו איננה שיטה רגילה, אלא שיטה המבוססת על רכות וגמישות.
פרופ' קאנו פתח את הדוֹג'וֹ הראשון שלו בשנת 1882 ועד היום זהו המועדון הגדול ביותר ביפן והחשוב ביותר בעולם ששמו הוא ה" הקוֹדוֹקאן " , שפירושו "המקום ללימוד הדרך".
בתחילה היו לפרופ' קאנו רק תשעה תלמידים ושנים עשר מזרני ג'ודו. רק כעבור מספר שנים הכירו בג'ודו כאמנות לחימה עילאית, וזאת רק לאחר שהממשלה יזמה תחרות בין תלמידיו של קאנו לבין המשטרה, שאומנה במשך שנים באמנות ה-ג'וג'יטסו. בסיום התחרות זכה הג'ודו בשנים עשר ניצחונות וספג שני הפסדים ותיקו אחד.
היפנים, שהשתכנעו שהג'ודו הוא אכן אמנות הלחימה המועדפת, החלו ללמוד את השיטה של קאנו, והג'ודו החל להתקדם במהירות.
פרופ' קאנו היה החבר האסיאתי הראשון בוועד האולימפי הבינלאומי ב-1909, ומאז עסק בהפצת הג'ודו בעולם.

תאריכים חשובים נוספים בהתפתחות הג'ודו:
1948: ייסוד איגוד הג'ודו האירופי.
1951: הקמת האיגוד הבינלאומי לג'ודו.
1956: אליפות העולם הראשונה בג'ודו בהשתתפות 21 מדינות. משקל פתוח בלבד. ונאטסואי היפני ניצח.
1961: אליפות העולם השלישית בג'ודו. לראשונה ניצח לא יפני, אלא הולנדי בשם אנטון חיסינג.
1964: המשחקים האולימפיים ה-18 בטוקיו, שבהם לראשונה נכלל הג'ודו. בתחרות היו שלוש קטגוריות משקל וכן קטגוריית משקל פתוח. חיסינג ההולנדי ניצח שוב בקטגוריית המשקל הפתוח, והוכתר לאלוף האולימפי הראשון הלא יפני. בשאר הקטגוריות ניצחו יפנים: נקטאני, אוקאנו ואינוקומה.


פרופ' ג'יגוֹרוֹ קָאנוֹ
1938- 1860